Donald Tusk: Megtámadtak!

A lengyel miniszterelnök állítása szerint kibertámadás érte a pártja számítógéphálózatát. Természetesen csak az oroszok lehettek. Na jó, talán a beloruszok.

Három feladatot adott Ukrajna támogatóinak.
Pénteken találkozót tart számos ország katonai vezetése, „országok egy szűk köre, akik hajlandók valamilyen formában kontingenst küldeni” egy majdani ukrajnai tűzszünet biztosítására – közölte kedd este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Ukrajna vezetője elmondta: a találkozón „bizonyos tisztázásokra és részletezésekre kerül sor, de fontos, hogy ennek alapjául az ukrán fél által előkészített javaslatok szolgálnak”. A hírről a brüsszeli POLITICO számolt be.
Zelenszkij jelezte: azon szövetséges országok, akik hajlandók saját katonaságukat küldeni Ukrajnába a tűzszünet védelmében, három feladatot szab.
Az országok küldhetnek szárazföldi csapatokat, küldhetik légierejüket Ukrajna légterének ellenőrzésére, vagy küldhetnek hadihajókat, hogy a Fekete-tengert biztosítsák.
A találkozó kapcsolódik a brit-francia vezetésű, 30 országot tömörítő csoportosuláshoz, akik hajlandók további katonai támogatást nyújtani Ukrajnának, illetve előkészítik az esetleges tűzszünetet követő békefenntartó tevékenység terveit is. Március végén, a csoportosulás legutóbbi találkozója után Macron bejelentette: hamarosan közös francia-brit katonai misszió keresi fel Ukrajnát.
Ukrajna szövetségesei körében ugyanakkor jelentős megosztottság mutatkozik a katonák Ukrajnába küldésére vonatkozóan. Sem az aktuális, sem a formálódó új német kormány részéről nem hangzott még el világos álláspont annak kapcsán, hogy Németország küldene-e katonákat Ukrajnába. Nagy meglepetést okozott az is, hogy február végén az Ukrajnát eddig mindenkinél erősebben támogató
Lengyelország is bejelentette: semmilyen formában nem küld katonákat Ukrajnába,
békefenntartókat sem, nehogy kihasználhassa ezt az orosz propaganda.
Nyitókép: AFP/Nicolas Tucat